Az Óbudai Egyetem és a Tungsram közös szervezésű Fényes Smart City Hackathonjának díjkiosztóját október 27-én este, a másfél napos verseny végén tartották. A 30 órás, maratoni csapatmunkában ötleteket dolgoztak ki a hallgatók, ezt követően egy prezentációban ismertették a zsűrinek elképzelésüket. A feszített tempó ellenére remek és jól kidolgozott gondolatok születtek, a győzelemhez pedig a „smart” ötleten kívül összeszedettségre és kiegyensúlyozott teljesítményre volt szükség.

Az Óbudai Egyetem Innovációs Igazgatósága és a Tungsram által közösen szervezett Hackathon verseny a Tungsram vadonatúj és inspiráló bemutatótermeiben zajlott le október 26-27. között, és igen nagy érdeklődést váltott ki. Összesen csaknem félszáz hallgató regisztrált az Egyetem összes budapesti karáról.
A legtöbben, 18-an a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Karról jöttek, a Keleti Károly Gazdasági Karról és a Neumann János Informatikai Karról pedig 11-11 hallgató vett részt a versenyen. A versenyzők között az angol nyelvű képzésekben résztvevő hallgatók aránya meghaladta a 40%-ot, ami különösen örvendetes tény, hiszen a közös verseny segíti a külföldi hallgatók integrálását.
A verseny kiírása szerint a fiatalok olyan megoldásokat kellett keresniük, amelyek segítségével biztonságosabbá lehet tenni a városok lakóinak az életét, illetve környezetkímélőbbé, szebbé és általában jobbá tenni az innovatív világítástechnika és hozzá kapcsolható adatfeldolgozási megoldások segítségével.
Összesen 46 diák vett részt a versenyen és ötleteivel 10 lelkes csapat állt ki a zsűri elé az október 27-i prezentációra, ahol 4 percben szemléletesen és érthetően be kellett mutatniuk a kidolgozott projektjüket.
A nyertes csapat 4 külföldi hallgatóból állt. Projektjük az "e-Flow" fantázianevű, LED-világításon alapuló forgalomtechnikai megoldás volt, ami az autósok jobb információellátását szolgálja, és ezzel csökkenti a forgalmi dugókat.
Első helyezett csapat: "THE FLASH" - Kienen Rodrigo Luiz, Kossanova Tomiris, Nurseit Mirasbek, Vargas Ramiro
A 2. és 3. helyezett csapatok az utóbbi időben egyre jobban terjedő városi mezőgazdaság témakörébe tartozó megoldásokat dolgoztak ki a LED-es technológiák felhasználásával.
Az első csapat kiemelkedően magas pontszámot kapott, de az utánuk következő négy helyezett között nehéz volt a döntés, a pontszámok között minimális volt a különbség.
A hallgatókat 8 tagú mentor csapat segítette, közülük öten az Egyetem oktatói voltak: Velencei Jolán, a Keleti Kar dékán-helyettese; Nádas József és Balázs László, a Kandó Kar oktatói; Kozlovszky Miklós, a Neumann Kar docense, valamint Korányi László, az Óbudai Egyetem innovációs igazgatója. A Tungsram részéről Gerendás Richárd marketing igazgató, Zsivola Gabriella értékesítési vezető, és Gerendás Dániel vevői minőségbiztosítási vezető segítette a csapatokat. Az egész verseny bonyolult szervezési feladatait pedig Várnai Mónika, az Innovációs Igazgatóság munkatársa koordinálta.
Második helyezett csapat: "BIOLOGIC" - Molnár Fedor, Pintér Dávid Dénes, Szomszéd Bence, Tóth Dániel, Vukovich Benedek
Dr. Velencei Jolán mentorként örömmel látta, hogy a prezentációk próbáján a diákok odafigyeltek tanácsaikra, így előadásaik sokkal meggyőzőbbek és kidolgozottabbak lettek a zsűri előtti bemutatkozásra. Annak pedig különösen örült, hogy nemcsak a karok hallgatói, hanem maguk az oktatók között is sokkal intenzívebb volt a kommunikáció.
Korányi László innovációs igazgató szerint a versenyzők szuper ötletekkel, profi prezentációkkal rukkoltak elő. Az első helyezett csapatot szerinte a remek ötleten kívül az segítette győzelemhez, hogy mindvégig összeszedetten és egymásra odafigyelve dolgoztak, teljesítményük kiegyensúlyozott volt.
A zsűritagok közül ketten - Lazányi Kornélia, a Keleti Kar dékánja és Bugyjás József, a Kandó Kar adjunktusa - az Óbudai Egyetemről, míg Wolf Péter a Pest Megyei Önkormányzati Hivataltól, Sejpes Zoltán üzletágvezető a Tungsramtól érkezett, Arató András pedig Világítástechnikai Egyesület volt elnökeként bírált.
Harmadik helyezett csapat: "5-ÖS CSAPAT" - Bacskai Bálint, Balogh Ákos, Costas Sos Carlos, Reppert Balázs, Török Réka
Az Egyetem és a Tungsram munkatársainak lehetőségük volt közös projektekről és kooperatív képzések lehetőségeiről szóló beszélgetésekre a maratoni verseny során, amelyek akár új utakat nyithatnak az együttműködésben.
A nyertes csapatnak a fődíjat Gerendás Richárd, a Tungsram marketing igazgatója adta át. Nyereményük egy út Milánóba, a legnagyobb európai világítástechnikai kiállításra. A győztes csapat tagjai elmondták, rengeteg inspirációt kaptak a verseny során, és hihetetlenül boldogok, hogy az ő projektjüket találta a zsűri a legjobbnak. Nagyon erős volt a mezőny, ezért különösen nagy megtiszteltetésnek tartják a győzelmüket – tették hozzá.
A második és harmadik helyezettek Tungsram lámpa-csomagot nyertek.
Sajtómegjelenések:
Óbudai Egyetem Hírmondó 2018 november
Tungsram-Óbudai Egyetem Fényes Smart City videó
Fotóválogatás /Photo Slideshow
Tungsram hír: Elstartolt a Hackathon
Tungsram hír: Közlekedést segítő okosvilágítás lett a hackathon nyertes projektje
Tungsram news: Smart Lighting Ideas: City Projects Designed by Hackathon Participants
Budapest Business Journal: Tungsram, Óbuda University Hackathon Promotes Smart Lighting
Újpesti Hírmondó: Okosvilágítási ötletbörze: városi projektet terveztek a hackathon egyetemistái
Ha érdekli a 2017-es hackathonunk is, nézze meg a következő két videót is: